Львівський комп'ютерний портал Документація Bluetooth
Новини
Комп'ютерна конференція
Статті і огляди
Комп'ютерні фірми
Документація
Комп'ютерний гумор
Про сайтLviv TOP


 • Що таке Bluetooth?
 • Як працює Bluetooth?
 • Чи можливий конфлікт частот Bluetooth-пристроїв з іншими, що використовують безпровідниковий радіозв'язок?
 • Чому багато хто називає Bluetooth "синім зубом"?
 • Які бувають Bluetooth-пристрої?
 • к можна використовувати Bluetooth?
 • На якій відстані може здійснюватися Bluetooth-з'єднання?
 • Яке енергоспоживання і швидкість передачі даних через Blutooth-з'єднання?
 • Чи можливий захист даних, переданих за допомогою Bluetooth, і як він працює?
 • Хто може одержувати доступ до мого Bluetooth-пристрою під час активності функції безпровідникового зв'язку?
 • Як настроїти Bluetooth пристрої на взаємодію? Що таке "спарювання" Bluetooth-пристроїв?
 • В мене при зв'язку двох пристроїв з підтримкою Bluetooth постійно запитується пароль. Чи не можна автоматизувати процес їхньої ідентифікації?
 • Я виконав всі настроювання для роботи Bluetooth, але пристрої не можуть встановити зв'язок. Як можна вирішити цю проблему?
 • Хто виготовляє Bluetooth-чіпи?
 • Чи варто очікувати інтеграції технології Bluetooth з персональними комп'ютерами?
 • Чи є конкуренти в Bluetooth?
 • Скільки коштує виробництво Bluetooth і коли технологія буде доступна пересічному користувачу?
 • Які перспективи розвитку технології?

  Що таке Bluetooth?
  В глобальному змісті Bluetooth - це технологія безпровідникової передачі даних для будь-яких пристроїв з її підтримкою: мобільних телефонів, PDA, ноутбуків, настільних комп'ютерів, принтерів, цифрових пристроїв і навіть побутової техніки. Матеріальне втілення Bluetooth - це маленький чіп, що представляє собою високочастотний прийомопередавач малого радіуса дії, що працює в діапазоні частот ISM (Industrial, Scientific and Medical) 2.4465-2.4835 ГГц. Діапазон розрахований на роботу медичних приладів, побутової техніки, безпровідникових телефонів, безпровідникових локальних мереж стандарту IEEE. Для його використання не потрібно ліцензії.

  Як працює Bluetooth?
  Bluetooth працює як багатоточковий радіоканал, керований багаторівневим протоколом, подібно стільникового зв'язку GSM. Bluetooth здатний "обходити" перешкоди (стіни в тому числі), тому пристрої, що з'єднуються, можуть знаходитися поза зоною прямої видимості. З'єднання може відбуватися не тільки за принципом точка - точка (два пристрої), але і за принципом точка - кілька точок (один пристрій працює з декількома іншими). Крім наявності Bluetooth-чіпа в різних пристроях, для роботи системи необхідно певне програмне забезпечення. Технологія використовує невеликі прийомопередавачі малого радіуса дії, які або безпосередньо вбудовані в пристрій, або підключаються через вільний порт чи слот розширення (USB, СF, SD/MMC, MS, PCMCIA). Технологія використовує FHSS - стрибкоподібну перебудову частоти (1600 стрибків у секунду) з розширенням спектра. При роботі передавач переходить з однієї робочої частоти на іншу по псевдовипадковому алгоритму, щоб уникнути конфліктів з іншими пристроями. Для повнодуплексної передачі використовується дуплексний режим з тимчасовим поділом (TDD). Підтримується ізохронна й асинхронна передача даних, забезпечується проста інтеграція з TCP/IP. Тимчасові інтервали (Time Slots) розгортаються для синхронних пакетів, кожний з який передається на своїй частоті радіосигналу. Кожен пристрій має унікальну 48-бітову мережеву адресу, сумісну з форматом стандарту локальних мереж IEEE 802.11х.

  Чи можливий конфлікт частот Bluetooth-пристроїв з іншими, що використовують безпровідниковий радіозв'язок?
  Частотний діапазон роботи Bluetooth збігається з робочим діапазоном більшості сучасних безпровідникових систем у промисловості, наукових і медичних установах, побуті. У випадку виникнення так званого "частотного конфлікту", між Bluetooth і іншими безпровідниковими системами даного діапазону можуть виникнути серйозні перешкоди. Для вирішення цієї проблеми був реалізований стрибкоподібний принцип роботи Bluetooth. Тобто, під час його роботи постійно відбувається перебудова частоти радіопередавача з однієї на іншу (1600 стрибків у секунду). Це дозволяє звільнити потрібні іншим пристроям частоти й уникнути конфліктів.

  Чому багато хто називає Bluetooth "синім зубом"?
  Справа в тому, що буквальний переклад Bluetooth з англійського - це "синій зуб". Однак назва технології виникла не випадково, і придумав її зовсім не дантист. :) Насправді вона нерозривно зв'язана з історією. Давним-давно Вluеtооth'ом називали датського християнського короля, що жив у 900-х роках і правив в часи набігів вікінгів на Західну Європу. Король Гаральд Синій Зуб (Harald Bluetooth) ввійшов в історію як збирач скандинавських земель. Зокрема, йому приписується об'єднання Данії і Норвегії. Напевно, обізнані в історичних питаннях винахідники технології Bluetooth вирішили, що за аналогією з історією короля-об'єднувача земель вона покликана об'єднати світ мобільної електроніки.

  Які бувають Bluetooth-пристрої?
  На сьогоднішній день Bluetooth-пристрої бувають наступними: безпровідникові гарнітури (wireless handsfree чи headset), стільникові телефони, PDA, адаптери і модулі Bluetooth, принтери, автомобільні системи контролю, авторучки розпізнавання рукописних символів, побутова техніка. Надалі їхнє число і різновиди будуть стрімко рости.

  к можна використовувати Bluetooth?
  Вже сьогодні можна привести масу прикладів вдалого використання Bluetooth. На сьогоднішній день найбільш розповсюджений приклад - це передача різного роду даних між пристроями на невеликій відстані. Наприклад, все та ж телефонна розмова через безпровідниковий навушник чи вихід в Інтернет з мобільного комп'ютера без використання яких-небудь кабельних з'єднань. В цьому випадку телефон виконує функцію віддаленого телефонного апарату чи модему, що може лежати, скажімо, в кишені піджака чи валізі, не займаючи руки користувача. Або ж точка доступу до корпоративної мережі в офісі може знаходитися поза зоною видимості в іншій кімнаті, але при цьому устаткування в стані забезпечити роботу з віддаленими даними так само, як і коли б комп'ютер користувача був підключений до локальної мережі через кабель.

  На якій відстані може здійснюватися Bluetooth-з'єднання?
  Споконвічно технологія задумувалася для досить вузького застосування в комунікаційному устаткуванні і припускала можливість зв'язку на відстані до 10 метрів. Сьогодні деякі фірми вже пропонують мікросхеми Bluetooth, здатні підтримувати зв'язок на відстані до 100 метрів. Радіотехнологія Bluetooth "не боїться" перешкод, тому пристрої, що з'єднуються, можуть знаходитися поза зоною прямої видимості. З'єднання відбувається автоматично, як тільки Bluetooth-пристрої опиняються в межах досяжності, причому не тільки з одним пристроєм, а й відразу з декількома (якщо вони знаходяться в зоні досяжності).

  Яке енергоспоживання і швидкість передачі даних через Blutooth-з'єднання?
  По встановленому стандарту енергоспоживання пристроїв Bluetooth не повинне перевищувати 10 мВт (0.1 Вт). Швидкість передачі даних, що передбачається стандартом, складає порядку 720 Кбіт/сек в асиметричному режимі і 420 Кбіт/сек в повнодуплексному режимі. Забезпечується передача трьох голосових каналів, але не відеосигналу.

  Чи можливий захист даних, переданих за допомогою Bluetooth, і як він працює?
  Так. По-перше, для зв'язку будь-яких пристроїв з підтримкою Bluetooth необхідна стандартна процедура ідентифікації. Кожен пристрій має унікальну 48-бітову мережеву адресу, сумісну з форматом стандарту локальних мереж IEEE 802.11х. По цих адресах пристрої ідентифікують один одного. Для доступу з будь-якого пристрою Bluetooth до іншого активного, що знаходиться в зоні досяжності, необхідна двостороння перевірка паролю. Тільки після цього може бути здійснена взаємодія. По-друге, завдяки програмному забезпеченню може бути реалізоване шифрування даних, переданих між будь-якими пристроями, що підтримують сумісний алгоритм.

  Хто може одержувати доступ до мого Bluetooth-пристрою під час активності функції безпровідникового зв'язку?
  Все залежить від режиму роботи вашого пристрою. Як правило, програмне забезпечення Bluetooth-пристроїв має широкий набір налаштувань, що дозволяє легко змінювати його поведінку стосовно партнерів по зв'язку. Ви можете вмикати/вимикати видимість вашого пристрою для інших користувачів. Наприклад, створивши список періодично використовуваних вами пристроїв, можна зробити так, щоб ваш апарат був недоступний для будь-яких інших. В цьому випадку всі спроби доступу до вашого пристрою з боку "чужинців" будуть блокуватися, тому що їх немає в заздалегідь сформованому списку партнерів по зв'язку. Налаштування взаємодії Bluetooth-пристроїв вимагає деякого досвіду і розуміння їхньої схеми взаємодії. Щоб уникнути несанкціонованого доступу до даних вашого пристрою, потрібно виконати всі необхідні установки за умовами взаємодії з мережевим оточенням.

  Як настроїти Bluetooth пристрої на взаємодію? Що таке "спарювання" Bluetooth-пристроїв?
 • Спочатку Bluetooth активується як мінімум на двох пристроях, які потрібно змусити працювати разом. Вони повинні бути розташовані в зоні досяжності один від одного (для мобільних пристроїв 8-10 м).
 • Потім на одному з них виконується пошук доступних пристроїв, і формується список оточення. Кожен пристрій Bluetooth має свою унікальна 48-бітова мережеву адресу, подібно MAC-адресі мережевого адаптера в звичайному ПК, по якому відбувається ідентифікація пристроїв.
 • Далі здійснюється сам процес ідентифікації. Припустимо, що при пошуку в мережевому оточенні знайдена мережева адреса якогось мобільного телефону. Він заноситься в пам'ять пристрою, що шукав. Потім ви вирішуєте "спарити" обох пристроїв для взаємодії й активуєте відповідну запис про стільниковий телефон на пристрої, що шукав. В результаті цього ваш апарат намагається звернутися до мобільного телефону і передає йому свою унікальну мережеву адресу. Той, в свою чергу, заносить цю адресу в свій список мережевого оточення, але перш ніж буде відкритий доступ до його ресурсів, телефон запросить цифровий пароль. Після його введення на телефоні, аналогічний запит з'явиться на пристрої, що розпочав сеанс зв'язку. Якщо паролі співпадуть на обох пристроях, взаємодію буде встановлено. Другий і третій етапи називаються процесом "спарювання" Bluetooth-пристроїв.

  В мене при зв'язку двох пристроїв з підтримкою Bluetooth постійно запитується пароль. Чи не можна автоматизувати процес їхньої ідентифікації?
  Можна. Програмне забезпечення Bluetooth-пристроїв має широкий набір налаштувань, що регулюють їхню взаємодію з партнерами по зв'язку. Налаштувань досить багато, і вони можуть відрізнятися від пристрою до пристрою. Серед загальних функцій звичайно присутня можливість автоматичної ідентифікації пристроїв після того, як вони були "спарені". В цьому випадку ніякі паролі повторно запитуватися не будуть, тому що необхідна інформація для перевірки автентичності зберігається в пам'яті пристроїв після первинної ідентифікації.

  Я виконав всі настроювання для роботи Bluetooth, але пристрої не можуть встановити зв'язок. Як можна вирішити цю проблему?
 • Перевірте, чи активована функція Bluetooth на другому пристрої, з яким ви здійснюєте з'єднання.
 • Переконайтеся, що пристрої знаходяться в зоні досяжності один від одного (для мобільних пристроїв це відстань у 8-10 метрів, яка при виснаженні батарей може трохи зменшуватися).
 • Ще раз уважно перевірте всі настроювання. Якщо на одному з пристроїв встановлена функція шифрування даних, другий повинно теж його підтримувати.
 • Якщо включена функція автоматичного збереження паролів, відключіть її на обох пристроях, пройдіть процес ідентифікації заново.
 • Видаліть стару інформацію зі списку про партнерів для зв'язку, зробіть повторний пошук активного устаткування і знову здійсніть "спарювання" потрібних пристроїв.
 • Перевірте наявність програмних оновлень на web-сайтах розробників використовуваних пристроїв. Поки ПЗ часто викликає проблеми несумісності деяких функцій на пристроях від різних виробників.

  Хто виготовляє Bluetooth-чіпи?
  Розробкою Bluetooth-пристроїв може займатися будь-яка компанія. Bluetooth-начинка розробляється безпосередньо самим виробником або ж устаткування закуповується в інших фірм. Компанія Ericsson першою створила апарат, що реально працює з технологією Bluetooth. На початку 1998 року відразу кілька гігантів комп'ютерного і телекомунікаційного ринку, такі як Ericsson, 3COM, Nokia, Intel, IBM, Toshiba, об'єдналися з метою створення технології безпровіднникового з'єднання між мобільними пристроями і периферійною технікою. Незабаром після цього була представлена спеціальна робоча група SIG (Special Interest Group). Дуже швидко до неї приєдналися такі компанії як Motorola, Dell, Compaq, Xircom і багато інших. Був створений форум Bluetooth, в який входить близько двох тисяч компаній (http://www.bluetooth.com/). Масовий вихід технології на відкритий ринок вже розпочався, і ми можемо переконатися в цьому самі. Технологію Bluetooth не даремно називають однієї із найбільш перспективних і таких, що швидко розвиваються, тому що вона зручна, проста в застосуванні і відносно дешева.

  Чи варто очікувати інтеграції технології Bluetooth з персональними комп'ютерами?
  Так, безумовно. Останнім часом технології Bluetooth приділяється все більше уваги, і це повинно сприяти її впровадженню в найрізноманітніші пристрої. Поки ціна пристроїв Bluetooth досить висока, і багато розробників не поспішають з її впровадженням, що сповільнює масове поширення технології. На сьогоднішній день про підтримку Bluetooth заявила навіть корпорація Microsoft, що обіцяє незабаром випустити необхідні програмні оновлення для роботи подібних пристроїв під Windows XP. Деякі фірми вже передбачають можливість встановлення внутрішніх модулів Bluetooth при покупці, наприклад, ноутбуків.

  Чи є конкуренти в Bluetooth?
  На стадії початкового розвитку "синій зуб" не розглядався як конкурент для таких технологій як IEEE 802.11a, IEEE 802.11b і HomeRF. Він так само, як вони, працює в діапазоні 2,44 Ггц, однак цей проект був орієнтований на більш формальні специфікації, менш глобальний і більш вузький за своїм призначенням. Швидше, головним конкурентом Bluetooth на першому етапі розвитку був IrDA - на сьогоднішній день найбільш широко розповсюджена технологія безпровідникового з'єднання комп'ютерів і зовнішніх пристроїв. Вона перетворює інформацію в інфрачервоне випромінювання і передає від одного пристрою до іншого. Однак разом з перевагами ІЧ-зв’язок має істотні недоліки: робота з принципу точка-точка (тільки два пристрої одночасно), устаткування повинне знаходитися в зоні прямої видимості, дальність дії інфрачервоних прийомопередавачів звичайно не більше декількох метрів. А Bluetooth діє як багатоточковий радіоканал (кілька пристроїв одночасно), для повноцінного зв'язку всіх компонентів йому зовсім не обов'язково, щоб вони знаходилися дуже близько (до 8-10 м і більш), між ними можуть бути фізичні перешкоди. Нове, особливо "дальнобійне" устаткування Bluetooth тепер розглядається і як конкурент IEEE 802.11х, HomeRF, тобто як технологія для побудови локальних мереж. Завдяки тому, що одними з найважливіших параметрів "синього зуба" повинна була стати низька вартість пристроїв зв'язку, а також мініатюрність чіпів, технологія стає все більш привабливої для найрізноманітніших способів застосування. В недалекому майбутньому Bluetooth може стати стандартом де-факто для безпровідникових комунікацій, витиснувши інші, більш дорогі і менш мобільні стандарти. Найбільш істотну конкуренцію Bluetooth складуть специфікації безпровідникових локальних мереж IEEE 802.11х.

  Скільки коштує виробництво Bluetooth і коли технологія буде доступна пересічному користувачу?
  Аналітики вважають, що оптимальна ціна комплекту компонентів для підтримки Bluetooth: процесора, радіопередавача, антени і флеш-пам’яті - складає . Зараз виробникам різного устаткування вбудовування цих елементів обходиться в -15, а це істотна різниця. Для порівняння ІЧ-порт бходиться компаніям всього в за комплект. Виходить, що як тільки обсяги виробництва Bluetooth компонентів зростуть, і ціни на них знизяться, технологія стане дуже популярною. Вирішенням проблеми може стати комплексний варіант пристрою Bluetooth на одному чіпі, що дозволить значно знизити його вартість, що вже впроваджується деякими виробниками Bluetooth-компонентів.

  Які перспективи розвитку технології?
  Вони в Bluetooth величезні. Очікується, що ця технологія буде сумісна з дуже багатьма протоколами і системами. Низька вартість, високий ступінь захисту, зручність і простота у використанні - дуже вагомі переваги стандарту. Використання частоти 2,4 Ггц не вимагає ліцензування, та й поширення інших ліцензій на роботу з Bluetooth виконується за символічну плату. Крім загальнодоступності, дана технологія обіцяє стати і загальноприйнятою, оскільки найближчим часом світове промислове співтовариство прийме технологію як глобальний стандарт. Така єдність викликана тим, що набагато простіше і дешевше постачати всі пристрої стандартними чіпами, ніж розробляти комп'ютери під різні інтерфейсні карти. Дешевина мережних адаптерів дозволить їх вбудовувати буквально в усі засоби зв'язку, побутові прилади, комп'ютери й іншу оргтехніку.
  Зручності для користувачів, що обіцяє впровадження технології, дуже привабливі і, напевно, будуть мати величезну популярність. Скажімо, коли ви приходите в офіс, ваш кишеньковий комп'ютер відразу автоматично синхронізується з настільним ПК, передаються нові контакти на ваш мобільний телефон. Технологія дозволить поєднувати будь-які електронні пристрої, аж до холодильників, пральних машин, мікрохвильових печей і дверних замків. Лише представте, як ваш холодильник передає на ваш мобільний телефон інформацію про те, що в ньому закінчилися визначені види продуктів, а той, у свою чергу, поповнює список необхідних покупок на вашому PDA.

  Автор: Іван Дьяков
  http://www.mconline.ru/
 • © 2002—2007 Львівський комп'ютерний портал     Правові аспекти · Зворотній зв'язок
  Powered by G-engine
  {ADS2}{ADS}

  G-Engine v1.01 - режим відладки:
  час генерації сторінки: 0.16958618164062 с
  виконано запитів до Бази Даних: