' Цифрова фотографія Короткий огляд Olympus Camedia C740 UltraZoom
'
'
'
Lviv TOP

   Olympus - відома фірма на ринку цифрових фотоапаратів. В мене з'явилась можливість взяти в руки і потестувати її творіння - C740 UltraZoom, враженнями про який і спішу поділитися.
Olympus C740 UltraZoom
   Комплект поставки. Отже, почнемо з коробки та комплектації апарата. Коробка невелика, зроблена якісно. Всередині знаходиться спецконструкція, що збільшує ударостійкість і знерухомлює пристрій. Комплектація є багатою - окрім CD-ROM-а із софтом та вороху детальної документації на десятку мов, а також купи усіляких інших паперових документів, наявні: 16МБ карточка пам'яті Olympus xD Picture Card, USB-MiniUSB перехідник, комплект літієвих батарейок, відеокабель, ремінець для носіння апарата і навіть маленький ремінець для прив'язування кришки об'єктива до камери (щоби не загубилася). Сам же фотоапарат загорнений в ударостійкий матеріал. Наші фірми, в основному, на нього дають 12-місячну гарантію, хоча виробник - 2 роки.

   Зовнішній вид. Olympus C740 на мильничку аж ніяк не схожий і зовні має дуже солідний вид. Корпус - спереду металевий, позаду - пластиковий. Важить апарат 295гр без батарей - відчувається в руці, але незручностей не викликає. Сильно боятися того, що йому настане смерть після падіння не слід - по відгукам володарів цього пристрою, він є доволі міцним. Звичайно, лишня обережність заважати не буде, і тому я одразу ж приєднав до двох бокових "вух" фотоапарата фірменний Olympus-івський ремінець для носіння на шиї (його ще можна обпоясати навколо руки). По зовнішньому виду одразу видно, що Olympus C740 призначений не для дамських сумочок (по типу Minolta Dimage Xt), а для людини, яка буде знімати щось серйозніше від усіляких посиденьок, - для цього у C740 є весь спектр можливостей. Розміри корпусу пристрою - 10,8x6,6x6,9см (не враховуючи висувних частин), а його форма зручна і добре вкладається в руку.
   Із зовнішнім світом фотоапарат може бути з'єднаний через MiniUSB-шнур, що дає доступ до вмісту карти пам'яті, а також дозволяє при необхідності керувати пристроєм з комп'ютера (після інсталяції однієї з програм, що поставляється на CD). Зображення та відео з фотоапарата також можна виводити одразу ж на, наприклад, телевізор, для чого передбачений окремий відеороз'єм, який може передавати картинку в стандартах PAL/NTSC. Живиться він від 4-х елементів живлення типу АА (послідовне увімкнення), але можна підключити і зовнішнє джерело живлення (постійна напруга +5В). Відсік із роз'ємами знаходиться під пластиковою кришечкою з лівої сторони фотоапарата, якщо дивитися на нього зі сторони РК-дисплею. З протилежної сторони - іще два відсіка: для батарей і для карточки пам'яті. Обидва захищені пластиковими кришками, а відсік для батарей має ще й спеціальний фіксатор для гарантованої фіксації його кришки.
   Спереду у апарата - висувний об'єктив, спускова кнопка із трипозиційним гойдаючим колесом зуму, ну і "відкидний" спалах (ведуче число - 9).
   Задня сторона просто кишить функціоналом: тут і яскравий РК-екран типу TFT на 110тис. пікселів, і електронний видошукач (TTL) на 180тис. пікселів з колесиком для корекції діоптрій. Наявні 11 кнопок керування (деякі з них в залежності від обраного режиму змінюють своє призначення; я їх написав у дужках): Power, Quick View, група Up/Down/Left/Right (кожна може бути запрограмована як ярлик на якусь функцію) та OK, AEL (або будь-яка власна функція), автоспуск (стирання фото), макро/точковий/зважений фокуси (друк - сумісність з DPOF), режим спалаху (замок). Також наявні кнопка викиду спалаху та колесо типу Jog Dial для вибору режиму зйомки.

Olympus C740 UltraZoom - FrontOlympus C740 UltraZoom - Back

   Об'єктив та матриця. Якість фотографій. Фірменний Olympus-івський об'ектив (11 елементів в 7 групах; 2 асферичних елементи, лінза з дрібнодисперсного скла) має можливість 10-кратного (!) оптичного зуму, що разом із 3-кратним цифровим (до речі, дуже якісним) може дати 30-кратне збільшення зображення. У цій статті приводяться дані, що цифровий зум в C740 є суттєво якіснішим, ніж банальне збільшення в Photoshop. Сам не перевіряв, але цілком вірю в ці ствердження, оскільки розробники C740 могли врахувати особливості фотоапарата при створенні вбудованої функції цифрового зуму. Лінзи об'єктива можуть змінювати фокусну відстань від 6,3мм (при мінімальній діафрагмі 2,8) до 63мм (при діафрагмі 3,7). Цей діапазон є еквівалентним 38-380мм у випадку "звичайних" фотоапаратів (камери 35мм). Діапазон зміни діафрагми - від 2,8 до 8,0. Якість об'єктива дуже хороша, зображення виходять дуже чіткі, без замилювання; ХА і "бочкоподібність" знімків - на абсолютному мінімумі. В комбінації з малошумною 1/2,7" матрицею на 3,34млн. пікселів (3,2млн. ефективних), результат дуже інтригуючий: знімки виходять якісними як у звичайному режимі, так і при максимальному зумі, в макро- та супермакро-режимах. Друк фотографії розміром 20х30см (175dpi) дав дуже позитивні результати, а фото 13x18см (300dpi) виглядають просто ідеально. До речі, апарат має ще одну особливість - він може робити знімки у форматі не тільки 4:3 (формат екрану монітора; 2048x1536), а й 3:2 (для повноформатного друку на фотопапері; 2048x1360). В режимі ISO 100 і навіть 200 засилля шумів виявлено не було (і на надрукованих фотографіях їх не видно), і лише при ISO 400, як і у всіх фотоапаратів, вилізають помітні шуми. Звичайно ж, при необхідності зображення можна підправити фільтром NeatImage, але у мене необхідності в ньому не ще не виникало ні разу. Звичайно, порівнювати цей фотоапарат із 11М-піксельними дзеркальними монстрами за кілька кілобаксів не можна, але свою ціну він відробляє двократно. Якщо хочете пересвідчитись у якості фотоапарата, дивіться приклади фотографій у кінці статті.

   Швидкодія. Слід кілька слів присвятити швидкості роботи камери. РК-монітор за умови нормального освітлення на рух об'єкту зйомки реагує майже миттєво. Тобто, слідкувати за станом речей через екран дуже зручно. Автофокус (якщо він не динамічний) робить свою справу максимум за приблизно 1 секунду незалежно від того, в якому режимі знімається кадр. Для звичайного кадру (телефото) це значення є посереднім, але в режимі "довгого" зуму така швидкість є більш ніж хорошою. За умови динамічного автофокуса можливість зйомки настає набагаото швидше (але, звичайно, в такому режимі ресурс акумуляторів буде меншим). Зате після фокусування і натиснення кнопки спуску, затримка перед зйомкою рівна менше 0,1 секунди - дуже швидко, а в порівнянні з кількасекундними затримками деких інших апаратів - просто моментально! Час увімкнення фотоапарата з "нуля" (об'єктив засунений всередину, живлення нікуди не подається) - 3-4 секунди. Якщо ж виставити "сплячий" режим - то біля 1 сек. Ну і нарешті, швидкість копіювання даних з картки по USB-інтерфейсу рівна 680-690кБ/с, що є дуже хорошим результатом.

Колесо вибору режимів   Режими роботи. Зупинимося на колесі вибору режиму та можливостях зйомки Olympus C740. На колесі знаходиться 12 позицій, кожна з який відповідає своєму режиму:
 • Повний автомат1. Найпростіший режим фотографування. Не дозволяє вибирати жодної настройки. Але треба віддати належне виробнику, реалізований він дуже добре - навіть в режимі повного автомату фотоапарат наводився без проблем і непогано обирав параметри для зйомки кадру. Фотографії виходять гарні, а ISO задирається лише в крайніх випадках. Баланс білого також обирається правильно.
 • Портретний режим1. Зручний для фотографування людини у "портретному" стилі - об'єкт у фокусі супроти розмитого фону.
 • Спортивний режим1. Розрахований на зйомку предметів, що швидко рухаються, без їх розмиття.
 • Пейзаж+портрет1. Знімає як об'єкт зйомки (наприклад, людину), так і фон із однаковою різкістю.
 • Пейзаж1. Для фотографування пейзажів на автоматі. Щось там робить із балансом білого (зсуває в синє?) - фотографії виглядають живими та жвавими.
 • Нічна зйомка1. Збільшує витримку, що дозволяє сфотографувати (вулицю, природу) глибоким вечором або вночі (без спалаху, звичайно). Дуже рекомендується використання штативу або якоїсь опори.
 • Самопортрет1. Дозволить зняти себе, неповторного, на фотоапарат. Користуватись зумом тут не можна (і не треба). Хоча, ні, навпаки - не треба (і не можна).
 • P Програмна зйомка2. Зручний режим, коли хочеться, щоб вийшло гарно, але немає часу підбирати витримку та діафрагму. Всі інші функції доступні з меню і їх можна виставляти на свій розсуд. Як я вже казав, автомат підбирає хорошу експопару, але у випадку незадоволеності результатом, її можна корегувати зміною експокорекції (від -2,0 до 2,0 з кроком 0,33). Цей режим я використовую найчастіше - він доволі простий і дуже функціональний.
 • A/S/M Ручна зйомка. Параметри експопари а також експокорекція виставляються вручну: в режимі "A" вибираються діафрагма і експокорекція (а третій параметр - витримка - підлаштовується сама); в режимі "S" виставляються витримка і експокорекція; в режимі "M" - витримка і діафрагма. Знову ж ми вправі впливати на будь-які налаштування камери.
 • Мої налаштування. Режим, у якому можна вибрати 1 із 4 попередньо вказаних налаштувань фотоапарата та швидко перемикатись між ними. Наприклад, дуже зручно виставити вручну фокус на безмежність, режим "P" і режим серійної зйомки для того, щоби швидко потім його включити і сфотографувати щось таке, що не дозволяє гаяти лишній час на налаштування зйомки та на очікування підкрутки фокуса.
 • Запис відео2. Дозволяє знімати відео (320х240 або 160х120 при 15 кадрах/сек). Фокус та експопара змінюються динамічно, Можна користуватись зумом; спалах (логічно) не працює. Результат буде записаний у форматі QuickTime Movie.
 • Перегляд та редагування відзнятої інформації. Тут можна передивитись вже відзняті фотографії, глянути на інформацію про умови зйомки, розглянути гістограму яскравісного розподілу зображення, провести редагування знімків (зміна розмірів, обрізання), встановити "замок" на зображення (що захистить його від випадкового стирання), та, накінець, просто стерти його (або всі разом). На екрані можна бачити як одне фото, так і кілька (4 або 16). Також можна збільшувати відзняту картинку, щоби перевірити різкість сумнівних кадрів. В цей режим можна перейти з будь-якого іншого, не рухаючи колеса зміни режимів, подвійним натисканням на кнопку Quick View на задній панелі фотоапарата. Організація даної функції не викликає ніяких незручностей: вона швидко доступна у необхідні моменти і функціональна.
     Примітки: 1 - Камера автоматично виставляє всі параметри. 2 - Камера автоматично виставляє витримку та діафрагму.

     Можливості фотоапарата. Розглянемо налаштування зйомки, доступні користувачу. Вони і визначать насиченість функцій фотоапарата.
     Меню камери складається з 4 підменю, в яких користувач може налаштувати: параметри зйомки, параметри отриманого зображення, роботу з карточкою пам'яті і роботу самого пристрою. Воно є простим і дозволяє швидко досягнути необхідної функції і змінити її значення. Звісно, в деяких режимах (наприклад, автоматичному) деякі з них є недоступні, але у режимах A/S/M та P їх усі можна змінювати.
 • Зум. 10-кратний оптичний зум та якісний 3-кратний цифровий - напевне, найпомітніша риса камери, і про них було немало сказано навіть у цій статті. Повторятись не буду, єдине що скажу - після кількох днів використання цього фотоапарата, пристрої, що мають 3-кратне збільшення (а таких зараз абсолютна більшість) починають здаватися "недорозвиненими".
 • Фокусування. Пристрій має кілька режимів фокусування: iESP - зважений фокус - визначає середню фокусну відстань по усій площі кадру по методу контрасної детекції. На цих же правах доступний і другий метод - точковий, у якому ми вказуємо камері на об'єкт, що нас цікавить, а фокус фіксується на цій відстані. Цікавим також є третій метод фокусування, у якому ми можемо вказати апарату до восьми предметів, які повинні бути у фокусі, а згодом він сам визначить оптимальні для цього параметри (при цьому дані про відстань до предметів наносяться на спеціальну шкалу відстаней, що з'являється на екрані). Ну і, звичайно, останній режим - ручний фокус. При його увімкненні центральна частина екрану перетворюється у збільшене зображення предмета і по ньому можна легко визначити достатність фокусу. Режими фокусу аналогічно регулюються і при використанні макро.
 • A/S/M. Фотоапарат дозволяє працювати в 3-х режимах: пріоритету діафрагми/витримки або в ручному режимі. Функціональний опис цього параметру вже був описаний раніше.
 • ISO. Чутливість ISO. В ручному режимі доступно 3 значення ISO: 100, 200 і 400. При роботі в автоматичному режимі камера сама вибирає ISO з проміжку 64-400. Як я вже казав, апарат лишній раз ISO не задере, тому часто фотокадри, зроблені на авоматі при достатньому світлі, отримуються із ISO 64. Шумів мало, хоча є фотокатери і з меншою їх кількістю, але і того, що є, достатньо з великим запасом.
 • Drive. Тип зйомки. Може бути встановлений в кілька значень: - Single Frame (одиночний кадр), - Sequential Shooting (cерійна зйомка), HI - High Speed Sequential (високошвидкісна серійна зйомка), AF - AF Sequential Shooting (серійна зйомка з АФ) і BKT - Auto Bracketing (автобрекетинг). Опція брекетингу дозволяє створити серію фотографій із різною експокорекцією. Крок корекції може бути обраний із варіантів: ±0.3, ±0.7, або ±1.0, а кількість кадрів - 3 або 5.
 • Спалах. Нагадаю, що ведуче число спалаху - 9. Це означає, що для діафрагми 2,8 у темноті кадр засвітиться оптимально з відстані дещо більше 3м, а цього цілком достатньо. Також апарат дозволяє виставити інтенсивність спалаху по відношенню до інтенсивності по замовчуванню. Сама лампа - висувна, і при відсутності в ній потреби її можна "скласти". Діапазон інтенсивності - ±2 EV з кроком 0,33 EV. Режимів роботи спалаху є багато: Auto, , , SLOW1, SLOW2, SLOW1, - тут маємо широкий простір для вибору: від автоспалаху та спалаху зі зменшенням ефекту "червоних очей" до синхронізації по передній чи задній шторці.
 • Макро, супермакро. При перемиканні в режим макро апарат дозволяє наводитись на об'єкти на відстанях від 7см. В цьому режимі можливе використання спалаху і зуму. В режимі супермакро Olympus C740 дозволяє фотографувати предмети з відстані 3см (!) від лінз, хоча йому не складало проблем навестись і на дещо менших відстанях. Правда, якщо освітлення малувато, то тут прийдеться використати штатив або опору - інакше є ризик отримання нерізкого фотознімку.
 • Панорама. Дуже цікава функція. Вона допомагає створювати панорамні знімки, при цьому розграфлює екран видошукача на окремі частини, що дозволяють контролювати перекриття кадрів, які є необхідним для подальшого їх "склеювання" на ПК. Панорама може бути як горизонтальною, так і вертикальною, а в комплекті поставки на CD є фірменна Opympus-івська програма для з'єднання серії таких знімків у панораму.
 • Гістограма. Увімкнення цієї опції дозволить в реальному часі прослідкувати за яскравісним розподілом інформації з фотоапарата і при необхідності підкорегувати його, наприклад, дещо змінивши експокорекцію.

     Енергоспоживання. Камера споживає немало. Якщо брати акумулятори із реальною ємністю порядка 2000mAH, то їх заряду вистачить кадрів на 170-200 разом із переглядом та операціями з отриманими фотографіями прямо на фотоапараті, за умови, що третину з цих кадрів робити зі спалахом. Це пов'язано хоча б із тим, що, по-перше, зарядка самого спалаху їсть багато енергії (порядка 800мА). Воно і не дивно, бо він у фотоапарата неслабий. По-друге, РК-екран так само споживає немало - десь біля 330мА. Переключення на видошукач суттєвої економії (різниця дорівнює 30мА) не дасть, оскільки він не оптичний, а електронний. А враховуючи те, що одним з них постійно треба користуватися, все стає зрозуміло. Правда, і такий результат тривалості роботи апарата по міркам пристроїв з електронним видошукачем є видатним. Так що і тут розробнини Olympus постаралися на славу. Для довідки, при записі даних на катрочку пам'яті, споживання енергії зростає до 400мА. Єдине, що можна сказати це те, що раз при купівлі карточки на 128МБ в стандартному режимі HQ її вистачає якраз на ~160 кадрів (після чого її необхідно переписати кудись на ПК), то в такому випадку під рукою просто знаходиться пристрій швидкої зарядки.

     Приклади кадрів. Всі фотографії, представлені тут, були поресайзені з дефолтового розміру в 2048х1536 до 640x480 і записані в JPG з якістю 60. Ніяких змін більше зроблено не було. Клацніть на зменшеній фотографії, щоб побачити "велике" фото.
  Фото №1
  Фото №2
  Фото №3


     Висновки. Olympus C740 показав себе з позитивної сторони. Після двохмегапіксельних мильничок якість фотографій та широка різноманітність опцій просто вражають. Цей фотоапарат рекомендується мати людям, що хочуть отримати 10-кратний оптичний зум, якісне фото і для кого розміри не грають визначної ролі. На даний момент ціна Olympus C740 вже не є високою, а в комбінації зі своїми можливостями апарат є оптимальним вибором для багатьох. До речі, вже кілька місяців підряд саме ця камера є "вибором редакції" серед 3М-піксельних фотоапаратів українського журналу dFoto.

 • © 2002—2007 '       ·  '
  Powered by G-engine
  {ADS2}{ADS}

  G-Engine v1.01 - :
  : 0.004072904586792
  : 3